Notice: Undefined variable: ub in /home/kobimor1/benaymedikal.com/mipanel/config/fonksiyon.php on line 269

Notice: Undefined variable: ub in /home/kobimor1/benaymedikal.com/mipanel/config/fonksiyon.php on line 281

Deprecated: strripos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /home/kobimor1/benaymedikal.com/mipanel/config/fonksiyon.php on line 281
  • Benay Medikal'e Hoşgeldiniz !
  • Bizi Arayın :05334936352
Altındağ , Ankara

Ameliyathane Üniteleri

Ameliyathaneler, cerrahların ve cerrahi personelin zaman, sabır, odaklanma ve güvenlik gerektiren cerrahi işlemleri gerçekleştirmesi için tasarlanmıştır. Ameliyathanede kullanım için çeşitli ekipmanlar gereklidir.

Ameliyathanedeki Temel Ekipmanlar Nelerdir?

Cerrahi Işıklar

Ameliyathanede karmaşık prosedürleri gerçekleştirmek için yüksek kaliteli cerrahi aydınlatma gereklidir. Cerrahi ışıklar, cerrahi personeli serin tutarken cerrahi alanı aydınlatmak ve gölgeleri ortadan kaldırmak için parlak beyaz ışık sağlamak üzere tasarlanmıştır. LED ışıklar veya halojen ışıklar iki tür cerrahi ışıktır. LED'in birçok avantajı nedeniyle cerrahi aydınlatma akkor teknolojisinden LED teknolojisine geçiyor: saf beyaz renk, cerrahi alanda daha az ısı, daha doğru renk sunumu ve gelişmiş gölge kontrolü.

Ameliyat Masaları

Ameliyat masaları herhangi bir ameliyathane için gereklidir. Bir hasta cerrahi bir işlem sırasında ameliyat masasında yatar. Masanın amacı, cerrahi ekip çalışırken hastayı rahat bir pozisyonda tutmaktır ve cerrahi masa aksesuarları kullanılarak hastanın vücudunun hareketli kısımlarına yardımcı olabilir. Genel ameliyat masaları çok çeşitli prosedürleri gerçekleştirmek için tasarlanırken diğerleri ortopedik masalar gibi belirli prosedürler için tasarlanmıştır.

Cerrahi Bomlar

Ekipman bomları veya ekipman yönetim sistemleri (EMS) olarak da bilinen Cerrahi Bomlar, ameliyathanedeki personel için takılma tehlikelerine yol açabilecek çeşitli ekipman parçalarından gelen elektrik kablolarını kısıtlamak için tasarlanmıştır. Çeşitli kordlardaki dağınıklığı ortadan kaldıran cerrahi bomlar, ameliyathanedeki çalışma alanı miktarını artırır. Bomlar ayrıca çeşitli ekipman parçaları için muhafaza sağlar ve ekipmanın hasta ve cerrahi ekip ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak şekilde konumlandırılmasına olanak tanır. Bomlar tavana asılır ve ameliyathanede kolayca hareket eder. Bomlar çeşitli tasarımlarda gelir. Tesis tarafından seçilen tasarım, ameliyathanenin alan gereksinimlerine bağlı olabilir.

Cerrahi Ekranlar

Minimal invaziv cerrahi, cerrahların ve cerrahi ekip üyelerinin karmaşık hasta anatomisini cerrahi ekranlarda görselleştirmesini gerektirir. Ayrıca tüm ekip üyelerine prosedürün görselleştirilmesini sağlarlar. Duvar ekranları ve geniş format ekranlar dahil olmak üzere cerrahi ekranlar, cerrahi hafif kollara, ekipman sütunlarına veya bir duvara monte edilir ve cerrahi alanın yakın ve net bir görünümünü görüntülemek için kullanılır. Daha yeni cerrahi ekranlar, yüksek tanımlı veya 4K görselleştirme sunabilir.

Ameliyathane Entegrasyon Sistemleri

İş akışını, prosedür rehberliğini ve akran işbirliğini iyileştirmek için ameliyathanede görüntü ve video bağlantısıdır. Ameliyathane ekipmanının teknoloji aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurmasına izin vererek ameliyathane entegrasyonu, ameliyathane personelinin gerçek zamanlı koordinasyon ve işbirliği yapmasına olanak tanır. Ek olarak, entegrasyon birden fazla ekipmanın uzaktan kontrolüne izin verir ve cerrahi alanın yakınındaki trafiği azaltabilir. Entegrasyon, cerrahi alana başka türlü girebilecek olanlar tarafından uzaktan görüntülemeye ve iletişime izin verdiği için oda trafiğinde daha fazla azalma sağlanabilir. Bu trafik azalması cerrahi alan enfeksiyonları riskini azaltabilir.

Battaniye Isıtıcıları

Isınma dolapları olarak da bilinen battaniye ısıtıcıları, intravenöz (IV) sıvıyı, çarşafları ve battaniyeleri depolamak ve ısıtmak için kullanılır. Hasta kullanımı için sıvıları ve çarşafları sıcak tutmak hipotermi riskini azaltmaya yardımcı olur. Ameliyat sırasında normal vücut ısısını korumak zor olabilir. Bu teknoloji sadece rahatlık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda normal vücut sıcaklığının korunmasına da yardımcı olur. Normal vücut ısısı, iyileştirilmiş hasta sonuçlarıyla ilişkilendirilmiştir. Battaniye ısıtıcıları bir, iki veya üç odacıklı olabilir ve hareketli veya sabit olabilir.

Ovma Lavaboları

Bir prosedür gerçekleştirmeden önce elleri ve ön kolları cerrahi bir fırça ile yıkamak, cerrahi ortamda enfeksiyonu önlemek için hayati önem taşır. Ovma lavaboları, ameliyattan önce ameliyathane personeli tarafından kullanılır. El yıkama, bakteri transferini önlemenin en önemli yollarından biri olmaya devam ediyor. Ovma evyeleri eller serbest çalışma sağlar, böylece el yıkama işlemi sırasında kontaminasyon riskini azaltır.

Hemşire Dokümantasyon İstasyonları

Hemşire dokümantasyon istasyonları, ameliyathane hemşireleri tarafından kullanılır. Cerrahi vakayla ilgili ilgili tıbbi bilgilerin belgelenmesi, bir hastanın tıbbi kaydını güncel ve doğru tutmak için hayati önem taşır ve bakım sağlayıcıların hasta bilgilerine erişmesine izin verir. Bu istasyonlar elektronik ekipmanı barındırabilir ve raporlama ve çizelgeleme amaçları için bir masa sağlayabilir. Hemşire dokümantasyon istasyonları, hemşirelerin hasta bilgilerini etkin bir şekilde yönetmeleri için ihtiyaç duydukları kolaylık ve organizasyon araçlarını sunar.

Ameliyat Odası Ekipman Kullanımları

Ameliyathane için hangi tıbbi ekipmanın seçileceği tesise ve hastanın ihtiyacına bağlıdır. Örneğin, yüksek karmaşıklıktaki ameliyathaneler, sofistike, son teknoloji bir entegrasyon sistemi gerektirebilir. Küçük ayakta ameliyat merkezleri, satın alma kararlarını etkileyebilecek daha küçük bir bütçeye sahip olabilir. Tesis veya kullanımdan bağımsız olarak, her ekipman parçası ameliyathanede kendi hayati amacına hizmet eder:

  • Cerrahi bir alanın aydınlatılması için cerrahi ışıklar kullanılır.
  • Ameliyat masaları, bir hastanın cerrahi bir işlem sırasında uzanması için kullanılır ve işleme göre ayarlanabilir.
  • Cerrahi engeller, takılma tehlikelerini azaltmak için ameliyathanedeki çeşitli ekipman parçalarına bağlı elektrik kablolarını gizler. Hareket edebilen ve odanın çeşitli yerlerine yerleştirilebilen ekipman barındırabilirler.
  • Net görselleştirme için cerrahi alanın ayrıntılı bir görünümünü görüntülemek için cerrahi ekranlar kullanılır.
  • Ameliyathane entegrasyon sistemleri, ameliyathane personelinin video ve görüntüleme bağlantıları aracılığıyla tıbbi kararları koordine etmesine ve işbirliği yapmasına olanak tanır
  • Battaniye ısıtıcıları intravenöz (IV) sıvıyı, çarşafları ve battaniyeleri depolamak ve ısıtmak için kullanılır.
  • Ovma lavaboları, ameliyattan önce ameliyathane personeli tarafından "fırçalamak" için kullanılır ve enfeksiyon riskini azaltır
  • Hemşire dokümantasyon istasyonları, elektronik ekipmanı barındırmak ve raporlama ve çizelgeleme amaçları için bir masa sağlamak için kullanılır.